Hoppa till innehållet
TAMPA BAY LIGHTNINGFödd i Ryssland#88 ·Målvakt

Andrei Vasilevskiy

AKTIV

Andrei Vasilevskiy spelar i NHL sedan 2014–15 och tillhör Tampa Bay Lightning. Han är 32 år (född 1994), kommer från Tyumen, är 193 cm lång och väger 100 kg. Vasilevskiy har vunnit 375 av 606 matcher i NHL, 42 nollor och .916 i räddningsprocent. Bästa säsongen hittills är 2018–19 med 39 vinster på 53 matcher. Bland priserna finns Conn Smythe Trophy och 2× Vezina Trophy.

FrånTyumen, RUSFödd1994 (32 år)Längd193 cmVikt100 kgPlockLNHLSäsong 13 i NHLPriser3
DRAFT 2012: vald nr 19 i runda 1 · Tampa Bay LightningDEBUT 17 december 2014(11 år sedan)@Philadelphia FlyersKONTRAKT $9,500,000/år (≈ 7 864 075 kr/mån, 94 368 896 kr/år) · UFA 2028–29
Kommer snart
Dela
Säsongen 2026-20278 matcherFölj säsongen kväll för kväll
Räddningsprocent
.882
NHL#42
Segrar
5
NHL#6
Nollor
0
NHL#13
Form
VARM
De senaste 5 matcherna
Resultat
5-3-0
GAA
2,8
NHL#24
Starter
8
GS
8 matcher spelade · 8 starter · 10 lagmatcher
80% av möjliga starter
Senaste
Karriär40 nollor i karriären1 år sedan
Slutspel5 slutspelsnollor5 år sedan
Nästa
50 nollor i karriären
42 nu · nivå 50
8kvar
SäsongTangera säsongsbästa: 8 nollor8 kvar
Visa alla milstolpar 28
Säsong
Tangera säsongsbästa: 8 nollor8 kvar
Tangera säsongsbästa: 44 segrar39 kvar
Slutspel
5 slutspelsnollor5 år sedan
3 slutspelsnollor5 år sedan
Första slutspelsnollan6 år sedan
50 slutspelsmatcher6 år sedan
25 slutspelssegrar6 år sedan
25 slutspelsmatcher8 år sedan
10 slutspelssegrar8 år sedan
5 slutspelssegrar8 år sedan
10 slutspelsmatcher10 år sedan
Första slutspelsvinsten11 år sedan
Karriär
50 nollor i karriären8 kvar
400 segrar i karriären25 kvar
750 NHL-matcher144 kvar
40 nollor i karriären1 år sedan
500 NHL-matcher1 år sedan
300 segrar i karriären1 år sedan
30 nollor i karriären3 år sedan
200 segrar i karriären4 år sedan
250 NHL-matcher6 år sedan
20 nollor i karriären6 år sedan
100 segrar i karriären7 år sedan
10 nollor i karriären8 år sedan
100 NHL-matcher9 år sedan
50 segrar i karriären9 år sedan
5 nollor i karriären9 år sedan
Första NHL-nollan11 år sedan

Andrei Vasilevskiy tillhör topp 2 % bland NHL:s målvakter i antal vinster.

2025-2026 · grundserie · 70 målvakter i NHL med minst 15 matcher, alla nationaliteter

Räddningsprocent
91,2%
Topp 6 %Andrei Vasilevskiy har högre räddningsprocent än 94 % av NHL:s målvakter (66 av 70)
Insläppta mål / 60 min
2,31
Topp 3 %Andrei Vasilevskiy släpper in färre mål än 97 % av NHL:s målvakter (68 av 70)
Räddningsprocent i lika styrka
91,1%
Övre halvanAndrei Vasilevskiy har högre räddningsprocent i lika styrka än 71 % av NHL:s målvakter (50 av 70)
Räddningar / 60 min
23,59
Nedre halvanAndrei Vasilevskiy räddar fler skott per 60 minuter än 30 % av NHL:s målvakter (21 av 70)
Vinster
39
Topp 2 %Andrei Vasilevskiy har fler vinster än 99 % av NHL:s målvakter (69 av 70)
Hållna nollor
2
Övre halvanAndrei Vasilevskiy har fler hållna nollor än 57 % av NHL:s målvakter (40 av 70)

Stapeln visar spelarens placering bland NHL:s spelare på positionen. Lika resultat delar samma placering. Längre åt höger är bättre, även för insläppta mål.

Statistik

Matcher
606
Vinster
375
SV%
.916
GAA
2,5
Nollor
42
Säsonger
2014–15 till 2026–27
Sedan 16 DEC. · 13 säsonger
W
375
SV%
.916
GAA
2,5
GS
596
Nollor
42
GP
606