Hoppa till innehållet
PHILADELPHIA FLYERSFödd i Kanada#58 ·Vänsterforward

Michael Bunting

AKTIV

Michael Bunting spelar i NHL sedan 2018–19 och tillhör Philadelphia Flyers. Han är 31 år (född 1995), kommer från Scarborough, är 183 cm lång och väger 84 kg. Han har tidigare spelat för Arizona Coyotes, Toronto Maple Leafs, Pittsburgh Penguins, Carolina Hurricanes, Nashville Predators och Dallas Stars. Bunting har gjort 252 poäng på 425 matcher, 109 mål och 143 assist, i snitt 0,59 poäng per match. Bästa säsongen hittills är 2021–22 med 63 poäng på 79 matcher.

FrånScarboroughFödd1995 (31 år)Längd183 cmVikt84 kgSkjuterLNHLSäsong 8 i NHL
DRAFT 2014: vald nr 117 i runda 4 · Arizona CoyotesDEBUT 12 december 2018(7 år sedan)@Boston BruinsKONTRAKT $1,215,054/år (≈ 1 005 818 kr/mån, 12 069 822 kr/år) · UFA 2027–28
Kommer snart
Dela
Säsongen 2026-20277 matcherFölj säsongen kväll för kväll
Poäng
0
NHL#591NHL F#399
Mål
0
NHL#429NHL F#329
Assist
0
NHL#550NHL F#372
Form
KALL
De senaste 5 matcherna
Spelade matcher
58%
7 av 12
matcher
Poängtakt
0P
Prognos för hela säsongen i samma poängtakt
+/-
-5
NHL#653NHL F#429
Istid per match
11:25
NHL#655NHL F#356
Senaste
Karriär250 poäng i karriären7 mån sedan
Slutspel10 slutspelsmatcher3 år sedan
Nästa
200 mål i karriären
109 nu · nivå 200
91kvar
SäsongTangera säsongsbästa: 23 mål23 kvar
Visa alla milstolpar 23
Säsong
Tangera säsongsbästa: 23 mål23 kvar
30 mål i år30 kvar
Tangera säsongsbästa: 40 assist40 kvar
Tangera säsongsbästa: 63 poäng63 kvar
Slutspel
10 slutspelsmatcher3 år sedan
Första slutspelspoängen4 år sedan
Första slutspelsmålet4 år sedan
Karriär
200 mål i karriären91 kvar
500 poäng i karriären248 kvar
500 NHL-matcher75 kvar
250 assist i karriären107 kvar
250 poäng i karriären7 mån sedan
100 mål i karriären11 mån sedan
100 assist i karriären2 år sedan
250 NHL-matcher2 år sedan
50 mål i karriären3 år sedan
100 poäng i karriären3 år sedan
50 assist i karriären3 år sedan
100 NHL-matcher4 år sedan
50 poäng i karriären4 år sedan
25 mål i karriären4 år sedan
Första NHL-poängen7 år sedan
Första NHL-målet7 år sedan

Michael Bunting skjuter oftare än cirka 69 % av alla forwards.

2025-2026 · grundserie · 476 forwards i NHL med minst 20 matcher, alla nationaliteter

Poäng / 60 min
1,85
Övre halvanMichael Bunting gör poäng oftare än 56 % av NHL:s forwards (265 av 476)
Mål / 60 min
0,79
Övre halvanMichael Bunting gör mål oftare än 51 % av NHL:s forwards (241 av 476)
Assist / 60 min
1,07
Övre halvanMichael Bunting gör assist oftare än 55 % av NHL:s forwards (264 av 476)
Skott / 60 min
7,07
Övre halvanMichael Bunting skjuter oftare än 69 % av NHL:s forwards (329 av 476)
Tacklingar / 60 min
2,53
Nedre halvanMichael Bunting tacklar mer än 32 % av NHL:s forwards (152 av 476)
Blockerade skott / 60 min
1,40
Nedre 25 %Michael Bunting blockerar fler skott än 25 % av NHL:s forwards (118 av 476)
+/−
-24
Nedre 4 %Michael Bunting har högre +/− än 3 % av NHL:s forwards (16 av 476)

Stapeln visar spelarens placering bland NHL:s spelare på positionen. Lika resultat delar samma placering. Längre åt höger är bättre, även för insläppta mål.

Statistik

Matcher
425
Poäng
252
Poäng per match
0,59
Mål
109
Assist
143
+/-
-20
Säsonger
2026–27
Sedan 8 OKT.
PTS
0
G
0
A
0
GP
7
Säsonger
2025–26
8 MARS–15 APR.
PTS
2
G
1
A
1
GP
13
Säsonger
2024–25 till 2025–26
14 MARS–3 MARS · 2 säsonger
PTS
40
G
18
A
22
GP
79
Säsonger
2023–24 till 2024–25
9 MARS–25 FEB. · 2 säsonger
PTS
48
G
20
A
28
GP
79
Säsonger
2023–24
11 OKT.–2 MARS
PTS
36
G
13
A
23
GP
60
Säsonger
2021–22 till 2022–23
13 OKT.–13 APR. · 2 säsonger
PTS
112
G
46
A
66
GP
161
Säsonger
2020–21
31 MARS–8 MAJ
PTS
13
G
10
A
3
GP
21
Säsonger
2018–19
11 DEC.–12 FEB.
PTS
1
G
1
A
0
GP
5