Hoppa till innehållet
COLORADO AVALANCHEFödd i Kanada#41 ·Målvakt

Scott Wedgewood

AKTIV

Scott Wedgewood spelar i NHL sedan 2015–16 och tillhör Colorado Avalanche. Han är 34 år (född 1992), kommer från Brampton, är 188 cm lång och väger 91 kg. Han har tidigare spelat för New Jersey Devils, Arizona Coyotes, Dallas Stars och Nashville Predators. Wedgewood har vunnit 94 av 202 matcher i NHL, 12 nollor och .909 i räddningsprocent. Bästa säsongen hittills är 2025–26 med 31 vinster på 45 matcher. Bland priserna finns William M. Jennings Trophy.

FrånBramptonFödd1992 (34 år)Längd188 cmVikt91 kgPlockLNHLSäsong 9 i NHLPriser1
DRAFT 2010: vald nr 84 i runda 3 · New Jersey DevilsDEBUT 20 mars 2016(10 år sedan)motColumbus Blue JacketsKONTRAKT $2,500,000/år (≈ 2 069 493 kr/mån, 24 833 920 kr/år) · UFA 2027–28
Kommer snart
Dela
Säsongen 2026-20273 matcherFölj säsongen kväll för kväll
Räddningsprocent
.912
NHL#13
Segrar
1
NHL#46
Nollor
0
NHL#14
Form
VARM
Baserat på de senaste 3 matcherna
Resultat
1-1-0
GAA
2,6
NHL#17
Starter
3
GS
3 matcher spelade · 3 starter · 11 lagmatcher
27% av möjliga starter
Senaste
Slutspel10 slutspelsmatcher5 mån sedan
Karriär10 nollor i karriären10 mån sedan
Nästa
100 segrar i karriären
94 nu · nivå 100
6kvar
SäsongTangera säsongsbästa: 4 nollor4 kvar
Visa alla milstolpar 12
Säsong
Tangera säsongsbästa: 4 nollor4 kvar
Tangera säsongsbästa: 31 segrar30 kvar
Slutspel
10 slutspelsmatcher5 mån sedan
Första slutspelsvinsten6 mån sedan
Karriär
100 segrar i karriären6 kvar
20 nollor i karriären8 kvar
250 NHL-matcher48 kvar
10 nollor i karriären10 mån sedan
50 segrar i karriären1 år sedan
100 NHL-matcher3 år sedan
5 nollor i karriären4 år sedan
Första NHL-nollan10 år sedan

Scott Wedgewood tillhör topp 2 % bland NHL:s målvakter i räddningsprocent.

2025-2026 · grundserie · 70 målvakter i NHL med minst 15 matcher, alla nationaliteter

Räddningsprocent
92,1%
Topp 2 %Scott Wedgewood har högre räddningsprocent än 99 % av NHL:s målvakter (69 av 70)
Insläppta mål / 60 min
2,02
Topp 2 %Scott Wedgewood släpper in färre mål än 99 % av NHL:s målvakter (69 av 70)
Räddningsprocent i lika styrka
92,9%
Topp 2 %Scott Wedgewood har högre räddningsprocent i lika styrka än 99 % av NHL:s målvakter (69 av 70)
Räddningar / 60 min
23,70
Nedre halvanScott Wedgewood räddar fler skott per 60 minuter än 33 % av NHL:s målvakter (23 av 70)
Vinster
31
Topp 10 %Scott Wedgewood har fler vinster än 90 % av NHL:s målvakter (63 av 70)
Hållna nollor
4
Topp 13 %Scott Wedgewood har fler hållna nollor än 87 % av NHL:s målvakter (61 av 70)

Stapeln visar spelarens placering bland NHL:s spelare på positionen. Lika resultat delar samma placering. Längre åt höger är bättre, även för insläppta mål.

Statistik

Matcher
202
Vinster
94
SV%
.909
GAA
2,7
Nollor
12
Säsonger
2024–25 till 2026–27
Sedan 3 DEC. · 3 säsonger
W
45
SV%
.920
GAA
2,0
GS
64
Nollor
6
GP
67
Säsonger
2024–25
10 OKT.–25 NOV.
W
1
SV%
.878
GAA
3,7
GS
4
Nollor
0
GP
5
Säsonger
2021–22 till 2023–24
24 MARS–6 APR. · 3 säsonger
W
28
SV%
.907
GAA
2,8
GS
53
Nollor
2
GP
61
Säsonger
2021–22
6 NOV.–19 MARS
W
10
SV%
.911
GAA
3,2
GS
23
Nollor
0
GP
26
Säsonger
2020–21 till 2021–22
21 JAN.–31 OKT. · 2 säsonger
W
3
SV%
.897
GAA
3,1
GS
17
Nollor
2
GP
19
Säsonger
2017–18
30 OKT.–13 FEB.
W
5
SV%
.893
GAA
3,4
GS
17
Nollor
1
GP
20
Säsonger
2015–16
20 MARS–27 MARS
W
2
SV%
.957
GAA
1,2
GS
4
Nollor
1
GP
4