Hoppa till innehållet
CHICAGO BLACKHAWKSFödd i USA#30 ·Målvakt

Spencer Knight

AKTIV

Spencer Knight spelar i NHL sedan 2020–21 och tillhör Chicago Blackhawks. Han är 25 år (född 2001), kommer från Darien, är 191 cm lång och väger 87 kg. Han har tidigare spelat för Florida Panthers. Knight har vunnit 71 av 158 matcher i NHL, 8 nollor och .903 i räddningsprocent. Bästa säsongen hittills är 2025–26 med 19 vinster på 55 matcher.

FrånDarienFödd2001 (25 år)Längd191 cmVikt87 kgPlockLNHLSäsong 6 i NHL
DRAFT 2019: vald nr 13 i runda 1 · Florida PanthersDEBUT 20 april 2021(5 år sedan)motColumbus Blue JacketsKONTRAKT $5,833,333/år (≈ 4 828 818 kr/mån, 57 945 810 kr/år) · UFA 2029–30
Kommer snart
Dela
Säsongen 2026-20278 matcherFölj säsongen kväll för kväll
Räddningsprocent
.888
NHL#35
Segrar
3
NHL#21
Nollor
0
NHL#13
Form
VARM
De senaste 5 matcherna
Resultat
3-5-0
GAA
3,5
NHL#55
Starter
8
GS
8 matcher spelade · 8 starter · 10 lagmatcher
80% av möjliga starter
Senaste
Karriär100 NHL-matcher1 år sedan
SlutspelFörsta slutspelsvinsten5 år sedan
Nästa
10 nollor i karriären
8 nu · nivå 10
2kvar
SäsongTangera säsongsbästa: 3 nollor3 kvar
Visa alla milstolpar 10
Säsong
Tangera säsongsbästa: 3 nollor3 kvar
Tangera säsongsbästa: 19 segrar16 kvar
Slutspel
Första slutspelsvinsten5 år sedan
Karriär
10 nollor i karriären2 kvar
100 segrar i karriären29 kvar
250 NHL-matcher92 kvar
100 NHL-matcher1 år sedan
50 segrar i karriären1 år sedan
5 nollor i karriären1 år sedan
Första NHL-nollan4 år sedan

Spencer Knight har fler hållna nollor än cirka 79 % av alla målvakter.

2025-2026 · grundserie · 70 målvakter i NHL med minst 15 matcher, alla nationaliteter

Räddningsprocent
90,2%
Övre halvanSpencer Knight har högre räddningsprocent än 66 % av NHL:s målvakter (46 av 70)
Insläppta mål / 60 min
2,82
Övre halvanSpencer Knight släpper in färre mål än 53 % av NHL:s målvakter (37 av 70)
Räddningsprocent i lika styrka
90,3%
Nedre halvanSpencer Knight har högre räddningsprocent i lika styrka än 49 % av NHL:s målvakter (34 av 70)
Räddningar / 60 min
26,00
Övre halvanSpencer Knight räddar fler skott per 60 minuter än 73 % av NHL:s målvakter (51 av 70)
Vinster
19
Övre halvanSpencer Knight har fler vinster än 56 % av NHL:s målvakter (39 av 70)
Hållna nollor
3
Topp 22 %Spencer Knight har fler hållna nollor än 79 % av NHL:s målvakter (55 av 70)

Stapeln visar spelarens placering bland NHL:s spelare på positionen. Lika resultat delar samma placering. Längre åt höger är bättre, även för insläppta mål.

Statistik

Matcher
158
Vinster
71
SV%
.903
GAA
2,9
Nollor
8
Säsonger
2024–25 till 2026–27
Sedan 3 MARS · 3 säsonger
W
27
SV%
.899
GAA
3,0
GS
78
Nollor
3
GP
78
Säsonger
2020–21 till 2024–25
20 APR.–25 FEB. · 4 säsonger
W
44
SV%
.906
GAA
2,8
GS
70
Nollor
5
GP
80