Hoppa till innehållet

Steven Stamkos

AKTIV

Steven Stamkos spelar i NHL sedan 2008–09 och tillhör Nashville Predators. Han är 36 år (född 1990), kommer från Markham, är 185 cm lång och väger 88 kg. Han har tidigare spelat för Tampa Bay Lightning. Stamkos har gjort 1264 poäng på 1253 matcher, 628 mål och 636 assist, i snitt 1,01 poäng per match. Bästa säsongen hittills är 2021–22 med 106 poäng på 81 matcher. Bland priserna finns 2× Maurice Richard Trophy och Mark Messier NHL Leadership Award.

FrånMarkhamFödd1990 (36 år)Längd185 cmVikt88 kgSkjuterRNHLSäsong 19 i NHLPriser3
DRAFT 2008: vald nr 1 i runda 1 · Tampa Bay LightningDEBUT 4 oktober 2008(18 år sedan)motNew York RangersKONTRAKT —
Kommer snart
Dela
Säsongen 2026-20277 matcher och 1 milstolpeFölj säsongen kväll för kväll
Poäng
8
NHL#30NHL F#26
Mål
4
NHL#23NHL F#22
Assist
4
NHL#66NHL F#49
Form
VARM
De senaste 5 matcherna
Spelade matcher
100%
7 av 7
matcher
Poängtakt
96P
Prognos för hela säsongen i samma poängtakt
Stjärna
+/-
-2
NHL#482NHL F#304
Istid per match
19:40
NHL#210NHL F#51
Senaste
Karriär1 250 NHL-matcher1 v sedan
Slutspel100 poäng i slutspel2 år sedan
Nästa
650 mål i karriären
628 nu · nivå 650
22kvar
Säsong30 mål i år26 kvar
Visa alla milstolpar 60
Säsong
30 mål i år26 kvar
Tangera säsongsbästa: 106 poäng98 kvar
Tangera säsongsbästa: 60 mål56 kvar
Tangera säsongsbästa: 64 assist60 kvar
Slutspel
100 poäng i slutspel2 år sedan
50 mål i slutspel2 år sedan
50 assist i slutspel3 år sedan
100 slutspelsmatcher4 år sedan
75 poäng i slutspel4 år sedan
25 mål i slutspel5 år sedan
50 poäng i slutspel8 år sedan
25 assist i slutspel8 år sedan
50 slutspelsmatcher8 år sedan
10 mål i slutspel11 år sedan
25 poäng i slutspel11 år sedan
25 slutspelsmatcher11 år sedan
10 assist i slutspel11 år sedan
10 poäng i slutspel15 år sedan
5 assist i slutspel15 år sedan
5 mål i slutspel15 år sedan
10 slutspelsmatcher15 år sedan
Första slutspelsmålet15 år sedan
Första slutspelspoängen15 år sedan
Karriär
650 mål i karriären22 kvar
1 500 poäng i karriären236 kvar
1 500 NHL-matcher247 kvar
2 raka säsonger med 30 mål26 kvar
750 assist i karriären114 kvar
1 250 NHL-matcher1 v sedan
1 250 poäng i karriären6 mån sedan
600 mål i karriären9 mån sedan
3 raka säsonger med 30 mål2 år sedan
1 000 NHL-matcher3 år sedan
2 raka säsonger med 30 mål3 år sedan
500 mål i karriären3 år sedan
1 000 poäng i karriären3 år sedan
500 assist i karriären3 år sedan
400 mål i karriären6 år sedan
750 NHL-matcher7 år sedan
750 poäng i karriären7 år sedan
250 assist i karriären10 år sedan
2 raka säsonger med 30 mål10 år sedan
300 mål i karriären10 år sedan
500 NHL-matcher10 år sedan
500 poäng i karriären11 år sedan
200 mål i karriären13 år sedan
3 raka säsonger med 30 mål14 år sedan
250 poäng i karriären14 år sedan
250 NHL-matcher15 år sedan
100 assist i karriären15 år sedan
2 raka säsonger med 30 mål15 år sedan
100 mål i karriären15 år sedan
50 assist i karriären16 år sedan
100 poäng i karriären16 år sedan
50 mål i karriären16 år sedan
100 NHL-matcher16 år sedan
50 poäng i karriären17 år sedan
25 mål i karriären17 år sedan
Första NHL-målet17 år sedan
Första NHL-poängen17 år sedan

Steven Stamkos tillhör topp 2 % bland NHL:s forwards i mål per 60 minuter.

2025-2026 · grundserie · 476 forwards i NHL med minst 20 matcher, alla nationaliteter

Poäng / 60 min
2,71
Topp 16 %Steven Stamkos gör poäng oftare än 84 % av NHL:s forwards (402 av 476)
Mål / 60 min
1,72
Topp 2 %Steven Stamkos gör mål oftare än 99 % av NHL:s forwards (470 av 476)
Assist / 60 min
0,99
Övre halvanSteven Stamkos gör assist oftare än 50 % av NHL:s forwards (238 av 476)
Skott / 60 min
8,46
Topp 15 %Steven Stamkos skjuter oftare än 86 % av NHL:s forwards (409 av 476)
Tacklingar / 60 min
3,65
Nedre halvanSteven Stamkos tacklar mer än 45 % av NHL:s forwards (212 av 476)
Blockerade skott / 60 min
1,48
Nedre halvanSteven Stamkos blockerar fler skott än 28 % av NHL:s forwards (132 av 476)
+/−
-17
Nedre 10 %Steven Stamkos har högre +/− än 8 % av NHL:s forwards (39 av 476)

Stapeln visar spelarens placering bland NHL:s spelare på positionen. Lika resultat delar samma placering. Längre åt höger är bättre, även för insläppta mål.

Säsonger
2024–25 till 2026–27
Sedan 10 OKT. · 3 säsonger
PTS
127
G
73
A
54
GP
171
Säsonger
2008–09 till 2023–24
4 OKT.–17 APR. · 16 säsonger
PTS
1137
G
555
A
582
GP
1082